uprzejmie informujemy, że trwa nabór wniosków o przyznanie stypendium Ministra Nauki dla studentów wykazujących się znaczącymi osiągnięciami naukowymi lub artystycznymi związanymi ze studiami, lub znaczącymi osiągnięciami sportowymi.
uprzejmie informujemy, że odbiór legitymacji studenckich odbywać się będzie w Dziekanacie Wydziału Nauk o Zdrowiu, budynek F, parter, ul. Jagiellońska 13 – 15, pokój 18, dla niżej wymienionych kierunków studiów zgodnie z harmonogramem poniżej:
na stronie Wydziału Nauk o Zdrowiu znajdziecie wszystkie informacje dotyczące spraw organizacyjnych, które ułatwiają rozpoczęcie roku akademickiego 2024/2025, poniżej to co najważniejsze:
Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu ma zaszczyt zaprosić Państwa na uroczystość IMMATRYKULACJI, która odbędzie się w dniu 21 października 2024 roku (poniedziałek),
w auli 1.4 i 1.5, ul. Jagiellońska 13, Bydgoszcz (budynek A, I piętro):
- o godz. 10.00 dla studentów I roku niżej wymienionych kierunków:
pielęgniarstwo – studia II stopnia,
położnictwo – studia I stopnia,
ratownictwo medyczne – studia I stopnia,
elektroradiologia – studia I stopnia,
audiofonologia – studia I stopnia,
terapia zajęciowa – studia I stopnia,
pielęgniarstwo – studia I stopnia,
- o godz. 11.30 dla studentów I roku niżej wymienionych kierunków:
Zapraszamy do udziału w części hybrydowej szkolenia (Training School) w ramach międzynarodowego projektu CANCER - UNDERSTANDING PREVENTION IN INTELLECTUAL DISABILITIES (CUPID) (CA21123).
8 i 9 lipca 2024 roku odbyły się egzaminy dyplomowe dla studentów kierunku Ratownictwo medyczne.
Studenci musieli zmierzyć się z testem składającym się z 100 pytań głównie z zakresu ratownictwa medycznego, medycyny ratunkowej i stanów nagłych.
Następnie przystąpili do części praktycznej. W przygotowanych salach fantomowych ma terenie SU nr 1 wykonywali czynności z zakresu medycznych czynności ratunkowych. Scenariusze symulacyjne obejmowały takie przypadki jak nagłe zatrzymanie krążenia, wypadek komunikacyjny, poród, zawał serca.
Zadania wykonywali na symulatorze lub symulowanym pacjencie wykorzystując dedykowany sprzęt ratowniczy.
Komisja Egzaminacyjna oraz całą Katedra Ratownictwa Medycznego serdecznie gratuluje wszystkim studentom, którzy poradzili sobie "niemal" bezbłędne.
Cieszymy się, że uwagi i słowa komentarza zostały przyjęte z aprobatą i będą stanowić punkt odniesienia do stałego doskonalenia swojej wiedzy i umiejętności.
Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia na ostatnim już etapie, czyli obronie pracy licencjackiej.
Profesor Maciej Socha w prestiżowym programie podyplomowym
Dr hab. Maciej W. Socha, prof. UMK z Wydziału Nauk o Zdrowiu, Kierownik Katedry Perinatologii, Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej Collegium Medicum w Bydgoszczy i Kierownik Oddziału Położniczo-Ginekologicznego w Gdańsku, zakwalifikował się do drugiej edycji programu podyplomowego The Harvard Medical School Poland Clinical Scholars Research Training 2024-2025, przeznaczonego dla polskich badaczy i naukowców zaangażowanych w prowadzenie badań naukowych.
Program skierowany jest do naukowców prowadzących badania kliniczne i chcących rozwijać swoją karierę w badaniach naukowych. Światowe klasy program Poland Clinical Scholars Research Training (P-CSRT) to zaawansowane szkolenia w zakresie ochrony zdrowia oraz badań naukowych, ze szczególnym naciskiem na badania kliniczne i publikacje. Rekrutację prowadziła Agencja Badań Medycznych a opracowany i realizowany przez The Harvard Medical School Postgraduate Medical Education program cieszył się ponad tysiącem zgłoszeń naukowców, chcących wziąć udział w szkoleniu.
P-CSRT pozwala uczestnikom rozwinąć swoje umiejętności i stanowi szansę na rozwój indywidualny i zawodowy. Zajęcia prowadzone będą przez około 12 miesięcy w formie hybrydowej a spotkania stacjonarne odbędą się między innymi w Warszawie i Bostonie.
Zapraszamy do udziału w międzynarodowej konferencji International Scientific Conference "Nursing and Health XVI", organizowanej we współpracy z Uniwersytetem Alexandra Dubčeka w Trenczynie na Słowacji. Wydział Nauk o Zdrowiu CM UMK już po raz drugi współorganizuje to wydarzenie.
Miejsce konferencji: Uniwersytet Aleksandra Dubčka w Trenczynie w Trenczynie, ul. Študentská 2, Trenczyn, Słowacja
Data: 13 listopada 2024 r
Tematyka (tłum. ze słowackiego):
Profilaktyka
Zaawansowana praktyka w ochronie zdrowia, przykłady dobrych praktyk
Przekształcenie nowej wiedzy w kształcenie i doskonalenie zawodowe pielęgniarek
Prof. Grzegorz Grześk - kierownik Katedry Kardiologii i Farmakologii Klinicznej Collegium Medicum w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu został wybrany Przewodniczącym Elektem Polskiego Towarzystwa Farmakologii Klinicznej i Terapii. Wybory przeprowadzono podczas Walnego Zgromadzenia
Polskie Towarzystwo Farmakologii Klinicznej i Terapii istnieje od 2003 r., a do jego działań statutowych należą między innymi:
promocja zagadnień farmakologii klinicznej w kształceniu przed- i podyplomowym lekarzy w celu poprawy skuteczności i bezpieczeństwa terapii,
szerokie wdrażanie medycyny spersonalizowanej do praktyki klinicznej,
współpraca z przemysłem farmaceutycznym,
udział w działaniach zmierzających do racjonalizacji terapii i ekonomizacji leczenia,
aktywność naukowa.
Obecnym przewodniczącym Towarzystwa jest prof. Dagmara Mirowska-Guzel - kierownik Katedry i Zakładu Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Dnia 19. 06. 2024 r. w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się uroczystość wręczenia powołań konsultantów wojewódzkich z określonych dziedzin medycyny. Konsultanci wojewódzcy wykonują zadania opiniodawcze, doradcze i kontrolne dla organów administracji rządowej, podmiotów tworzących w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, Narodowego Funduszu Zdrowia i Rzecznika Praw Pacjenta. Są ciałem doradczym oraz przedstawicielem Wojewody w reprezentowanej dziedzinie na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.
Interdyscyplinarnie o niepełnosprawności. Terapeuta zajęciowy - partner w procesie zdrowienia
W ramach porozumienia Bydgoskiej Izby Lekarskiej z Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy UMK w Toruniu, wczoraj w siedzibie BIL, odbyły się wyjątkowe warsztaty „Interdyscyplinarnie o niepełnosprawności. Terapeuta zajęciowy - partner w procesie zdrowienia”.
”Pragniemy dzisiaj wszyscy spojrzeć na otaczający nas świat oczami osoby z niepełnosprawnością, lepiej zrozumieć problemy z jakimi się codziennie boryka, a także wspólnie zastanowić się jak możemy jeszcze bardziej kompleksowo prowadzić jej proces terapeutyczny” - otworzyła wydarzenie Prezes ORL BIL Aleksandra Śremska
Prorektor Collegium Medicum prof. Kornelia Kędziora-Kornatowska podkreśliła rolę terapeuty zajęciowego w interdyscyplinarnym zespole terapeutycznym. Zaznaczyła również, że jest to zawód medyczny, który ma swoje umocowanie w systemie ochrony zdrowia.
Wśród prelegentów, którzy wygłosili inspirujące wykłady znaleźli się:
lek. Oleg Nowak - Pełnomocnik Naczelnej Rady Lekarskiej ds. lekarzy z niepełnosprawnościami;
Natalia Jagielska - studentka kierunku terapia zajęciowa CM UMK;
dr n.med. i n. o zdr. Daniel Rogowicz - specjalista kardiologii, Skarbnik ORL BIL;
prof. dr hab. Alina Borkowska - Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu CM UMK;
dr szt. muz. Michalina Radzińska - Wydział Nauk o Zdrowiu CM UMK, adiunkt w Katedrze Geriatrii.
Część szkoleniową zakończył panel dyskusyjny, który zaowocował wieloma cennymi refleksjami. Zarysowano obszary wymagające podejmowania bardziej zintensyfikowanych działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami, jak i w rozwoju terapii zajęciowej.
uprzejmie informujemy, że z wejściem w życie zmian w ustawie z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym jednostki przyjmujące na praktyki będą wymagały przedłożenia przez studenta informacji z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii, lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego.
Wnioski o udzielenie informacji o osobie z Krajowego Rejestru Karnego można składać w Punkcie Informacyjnym Krajowego Rejestru Karnego ( ul. Wały Jagiellońskie 2, 85-131 Bydgoszcz (pok. 9), tel. 52 32 53 174:
drogą elektroniczną przez system e-KRK;
drogą pocztową;
osobiście: - w poniedziałki w godzinach 8.00-18.00 (przerwa w godz. 12.15 - 12.30), - od wtorku do piątku w godzinach 8.00-15.00 (przerwa w godz. 12.15 - 12.30).
Szczegółowe informacje dotyczące wniosków o udzielenie informacji z Krajowego Rejestru Karnego dostępne są na stronie:
Uprzejmie informujemy, że nie wszystkie jednostki organizacyjne przyjmujące studentów na praktyki wakacyjne honorują zaświadczenia wydawane w formie elektronicznej.
Po uzyskaniu informacji z Krajowego Rejestru Karnego, każdy student realizujący praktyki zobowiązany jest o niezwłoczne dostarczenie informacji do dziekanatu Wydziału Nauk o Zdrowiu. Brak w/w informacji skutkować będzie brakiem wydania porozumienia na praktyki realizowane we własnym zakresie lub brakiem skierowania na praktyki orgaznizowane przez Wydział.
Dnia 26. 04. 2024 r. o godz. 18.30 w Sali Koncertowej AMFN, ul. Gdańska 20 odbędzie się Koncert specjalny
połączony z wykładem dr hab. Krzysztofa Szweda, prof. UMK, p.t.: Od percepcji do emocji: neuronauka wobec muzyki".
W ramach koncertu wystąpią: Diana Venher soprano, Marianna Sybiriakova-Khikhlowska piano, Cheng Shengye piano, Juan Mas Choclan piano, Georgi Vasiliev piano, Liu Yanan piano
W programie repertuar: Chopina, Joteyki, Liszta i Rachmaninowa.
Uprzejmie informujemy, że w związku z remontem sali gimnastycznej oraz wyłączeniem sal 7 i 8, mieszczących się w budynku przy ul. Świętojańskiej 20 prosimy o weryfikowanie na bieżąco przypisanych na zajęcia sal.
Zmiany wprowadzane są cyklicznie na wszystkie dni do końca tygodnia.
Prosimy na bieżąco sprawdzać, czy przydział sal nie uległ zmianie.
Dziekan Wydziału V Nauk Medycznych Polskiej Akademii Nauk ogłosił możliwość składania wniosków o przyznanie studentom pracującym naukowo wyróżnień honorowych - "Lauru Medycznego im. Doktora Wacława Mayzla".
Kompletne wnioski do dnia 12.04.2024 r. można składać w Dziekanacie WNoZ CM UMK.
W imieniu Dziekana Wydziału Nauk o Zdrowiu CM UMK, serdecznie zapraszamy na kwietniowe powtórki wykładów w ramach interdyscyplinarnych spotkań „Wtorek z Nauką”,
Zapraszamy nauczycieli akademickich, doktorantów oraz pracowników wsparcia do wzięcia udziału w prowadzonych w języku angielskim warsztatach poświęconych metodologii zdobywania środków finansowych oraz prezentowaniu wyników prac badawczych różnym odbiorcom.
Szkolenia prowadzone są na żywo, w formie zdalnej (aplikacja zoom) przez Sean’a McCarthy’ego (wybitnego specjalistę związanego z programami ramowymi Komisji Europejskiej od ponad 30 lat) i Sylvie McCarthy (analityka polityki Unii Europejskiej).
Zapraszamy na szkolenia:
Identifying Opportunities and Networking in Horizon Europe
w godzinach 11:00 – 13:00
How to Write a Competitive Proposal for Pillar II (Horizon Europe)
Środki na szkolenia pochodzą z IDUB-u. Zgłoszenia oraz pytania prosimy kierować na adres dorota.zandrowicz@cm.umk.pl Decyduje kolejność zgłoszeń. Zakwalifikowane osoby zostaną poinformowane drogą mailową o szczegółach
8 marca 2024 r. podpisana została Umowa opartnerstwie na rzecz realizacji Projektu „Kujawsko – Pomorska Teleopieka Etap I”, tym sam Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu przystąpił do projektu partnerskiego współfinansowanego w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza na lata 2021-2027 Priorytetu FEKP.08 Fundusze Europejskie na Wsparcie w Obszarze Rynku Pracy, Edukacji i Włączenia Społecznego, Działanie FEKP.08.24 Usługi Społeczne i Zdrowotne.
Partnerem wiodącym Projektu jest Województwo Kujawsko - Pomorskie w partnerstwie z 90 partnerami: Wojewódzką Stacją Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy, Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, Fundacją Ekspert-Kujawy a także samorządami gminnymi.
W ramach Projektu, w oparciu o dotychczasowe doświadczenia, zostanie stworzony system wsparcia dla niesamodzielnych mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego w postaci świadczenia usług społecznych, przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii takich jak teleopieka i telemedycyna.
Całkowita wartość projektu: 33 316 302,61 PLN
Kwota dofinansowania EFS: 31 650 487,47 PLN"
Okres realizacji projektu: 2024-2026
Budżet dla UMK: 1 772 000,00 zł
Grupa docelowa: mieszkańcy województwa kujawsko – pomorskiego potrzebujący wsparcia w codziennym funkcjonowaniu (w tym z powodu wieku, stanu zdrowia, niepełnosprawności) i ich otoczenie, nie przebywający w opiece instytucjonalnej.
Działania projektowe:
Usługi społeczne świadczone w środowisku lokalnym.
Świadczenie usług w obszarze teleopieki.
Świadczenie usług w obszarze telemedycyny.
Rezultaty:
1846 - liczba osób objętych usługami społecznymi w postaci pomocy sąsiedzkiej,
3500 – liczba osób objęta usługami teleopieki,
300 – liczba osób objęta usługami zdrowotnymi,
1000 – liczba osób z niepełnosprawnościami objętych wsparciem.
Cel projektu: zwiększenie dostępu do usług społecznych i zdrowotnych świadczonych w środowisku lokalnym w postaci pomocy sąsiedzkiej przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii takich jak teleopieka dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, mieszkających na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.
Efekty:
wzrost poczucia bezpieczeństwa uczestników, a co za tym idzie, podniesienie poziomu samodzielności podopiecznych,
zmniejszenie liczby osób kierowanych do placówek opieki stacjonarnej (zgodnie z polityką deinstytucjonalizacji),
integracja środowiska lokalnego,
zaspokajanie potrzeb czynności dnia codziennego Uczestników wymagających pomocy i wsparcia,
działania podejmowane w zakresie profilaktyki zdrowotnej osób starszych pozwolą na szybkie wykrycie postępujących chorób typu Alzheimer, choroba Parkinsona czy choroby serca.
Projekt realizowany na Wydziale Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy.
Zapraszamy nauczycieli akademickich, do udziału w szkoleniach stacjonarnych, organizowanych w obu częściach Uniwersytetu.
Bydgoszcz:
E-learning – podstawy - 08.03.2024 r., w godzinach 9.00-13.30 (maks. 10 osób),
Wprowadzenie do dydaktyki dorosłych - 21.03.2024 r., w godzinach 9.00-13.30 (maks. 15 osób),
Emisja głosu - 25.04.2024 r., w godzinach 9.00-13.30 (maks. 15 osób).
Zgłoszenia na szkolenia oraz pytania, w części bydgoskiej Uniwersytetu, prosimy kierować na adres dorota.zandrowicz@cm.umk.pl Decyduje kolejność zgłoszeń. Zakwalifikowane osoby zostaną poinformowane drogą mailową o szczegółach danego szkolenia.
Toruń:
E-learning – podstawy - 22.03.2024 r., w godzinach 9.00-13.30 (maks. 15 osób),
Wprowadzenie do dydaktyki dorosłych- 03.2024 r., w godzinach 9.00-13.30 (maks. 15 osób),
Emisja głosu - 04.04.2024 r., w godzinach00-13.30 (maks. 15 osób).
W 6-7 grudnia 2023 roku w Wiedniu, Austria, odbyło się spotkanie naukowe europejskiej grupy eksperckiej ds. indukcji porodu- Induction of Labor Advisory Board, IOL Expert Meeting, której przewodniczy prof. Daniel Surbek ze Szwajcarii oraz prof. Hans Helmer z Austrii. W spotkaniu uczestniczył dr Maciej W. Socha, adiunkt na Wydziale Nauk o Zdrowiu p.o. Kierownika Katedry Perinatologii, Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej z Zakładem Medycyny Rozrodu i Andrologii UMK Collegium Medicum w Bydgoszczy. Celem spotkania było opracowanie aktualnego stanowiska dotyczącego farmakologicznej i mechanicznej indukcji porodu.
Zjazd Polskiego Towarzystwa Pielęgniarek Anestezjologicznych i Intensywnej Opieki
W dniach 12-14 października 2023 r. odbył się XIII Zjazd Polskiego Towarzystwa Pielęgniarek Anestezjologicznych i Intensywnej Opieki. Zorganizowany został przez PTPAiIO, a mottem było: „Bezpieczna pielęgniarka = bezpieczny pacjent w anestezjologii i intensywnej opiece.
13 września 2023 roku w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej odbyło się seminarium Komisji Zdrowia: Światowy Dzień Sepsy- standard opieki w Polsce. Na zaproszenie Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego i Przewodniczącej Komisji Zdrowia dr Beaty Małeckiej-Libery, do grona ekspertów zaproszono dr. Macieja W. Sochę, adiunkta na Wydziale Nauk o Zdrowiu p.o. Kierownika Katedry Perinatologii, Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej z Zakładem Medycyny Rozrodu i Andrologii UMK Collegium Medicum w Bydgoszczy. Pan dr M. Socha wygłosił wykład „Sepsa jako powikłanie u kobiet w ciąży” oraz z gronem znamienitych ekspertów i zaproszonych gości, wziął udział w dyskusji dotyczącym opracowania standardu diagnostyki i krajowego rejestru sepsy. Seminarium zakończyło się wystąpieniem Prezesa fundacji WOŚP Jurka Owsiaka na temat zbiórki funduszy by wesprzeć walkę z sepsą oraz konferencją prasową.
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ogłosił XIX edycję konkursu „OTWARTE DRZWI”, na najlepsze prace magisterskie i doktorskie, których tematem jest niepełnosprawność w wymiarze: społecznym, zawodowym lub zdrowotnym organizowanym przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Celem Konkursu jest: zwiększanie zainteresowania środowiska naukowego zagadnieniem niepełnosprawności, popularyzacja wiedzy w zakresie działań podejmowanych na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnościami oraz proponowanie rozwiązań zwiększających aktywność społeczno-zawodową osób z niepełnosprawnościami.
Szanowne Studentki i Szanowni Studenci Wydziału Nauk o Zdrowiu,
W trosce o poprawę jakości kształcenia na kierunkach kształcenia prowadzonych na naszym Wydziale pragniemy Państwa zaprosić na spotkanie organizowane przez Władze Wydziału WNoZ CM UMK oraz Wydziałową Radę ds. Jakości Kształcenia.
Zapraszamy Wszystkich Studentów naszego Wydziału na spotkanie online wg. poniższego harmonogramu:
22.05.23 godz. 20.00 – kierunki fizjoterapia, ratownictwo medyczne, dietetyka, terapia zajęciowa, audiofonologia, zdrowie publiczne i elektoradiologia (studia stacjonarne i niestacjonarne)
W południe 15 maja 2023 wypełniła się sala koncertowa Filharmonii Pomorskiej. Przybyli, doktorzy, którzy w ciągu ostatniego roku uzyskali w Collegium Medicum UMK stopień naukowy doktora. Przybyli ich promotorzy. Salę wypełniali też rodziny i bliscy promowanych doktorów. Przybyli na uroczystość posłowie Tomasz Latos i Jan Szopiński, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Wiceprezydent Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz, przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski, dyrektorzy bydgoskich Szpitali: Jacek Kryś, Agnieszka Rogalska, Janusz Kowalewski, Anna Lewandowska. O godzinie 12:00 zgodnie z ceremoniałem akademickim na scenę wkroczył orszak rektorski: Prorektor ds. CM prof. Kornelia Kędziora-Kornatowska, Prorektor ds. Nauki prof. Wojciech Wysota, Pełnomocnik Rektora ds. Kształcenia i Spraw Studenckich w CM prof. Adam Buciński, Rektorzy bydgoskich uczelni (JM Rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego prof. Jacek Woźny, Prorektor Politechniki Bydgoskiej prof. Szymon Różalski, Prorektor Akademii Muzycznej prof. Janusz Stanecki), Dziekani Wydziałów CM i UMK, Dyrektor Centrum Kształcenia w Języku Angielskim, Dyrektorzy Szkół Doktorskich UMK, Przewodniczący Rad Dyscyplin CM, Prodziekani Wydziałów CM, Kanclerz UMK i Zastępca Kanclerza ds. CM.
Katedra Pielęgniarstwa Zabiegowego zaprasza na IX Ogólnopolska Konferencję Naukowo - Szkoleniową Polskiego Towarzystwa Pielęgniarstwa Angiologicznego, która odbędzie się w Bydgoszczy w dniach 18-19.05.2023 r.
Z końcem stycznia otwarte zostały kwestionariusze ankiety oceny zajęć dydaktycznych prowadzonych w semestrze zimowym roku akademickiego 2022/2023.
Zebrane wyniki pomogą wykładowcom ulepszać ich pracę, a władzom poszczególnych jednostek uczelni - doskonalić proces kształcenia.
Osoba wypełniająca ankietę sama decyduje, czy komentarz będzie ukryty, czy widoczny dla wykładowcy.
Ukryte uwagi trafią bezpośrednio do dziekanów wydziałów; z tej możliwości należy korzystać przede wszystkim wtedy, gdy nie jest dostępna inna forma zgłoszenia problemów.
Badanie polega na wypełnieniu kwestionariusza dostępnego po zalogowaniu w systemie USOS (https://usosweb.umk.pl/) lub w aplikacji Mobilny USOS UMK. Zajmuje to zaledwie kilka minut.
Uprzejmie informujemy, że w ubiegłym tygodniu uruchomiliśmy usługę, która pozwala posiadaczom ważnej legitymacji studenckiej (ELS) na dołączanie mLegitymacji do aplikacji mObywatel na smartfonie.
Jak to działa:
Studenci spełniający następujące warunki:
- posiadają numer PESEL i numer albumu,
- posiadają zdjęcie w USOS,
- mają ważną Elektroniczną Legitymację Studencką (plastikową),
- dane osobowe nie zmieniły się od czasu wydania najnowszej ELS,
mogą w aplikacji mobilnej USOS lub w USOSwebie (zakładka Dla Studentów -> Moje studia -> mLegitymacja) wystąpić o wydanie mLegitymacji, a następnie po otrzymaniu kodu weryfikacyjnego włączyć ją w usłudze mObywatel.
Zatem:
- jeśli nastąpi jakakolwiek zmiana danych osobowych,
- zmiana zdjęcia,
a nowa ELS nie będzie wydana, to nie można uzyskać mLegitymacji.
Ponadto, jeśli legitymacja plastikowa (ELS) nie zostanie przedłużona elektronicznie, to też nie można uzyskać mLegitymacji.
Przed rozpoczęciem zajęć dydaktycznych w Centrum Onkologii w Bydgoszczy niezbędne jest zrealizowanie szkoleń obowiązkowych.
W związku z powyższym każdemu ze starostów poszczególnych kierunków przesłane zostaną w formie elektronicznej materiały szkoleniowe z zakresu:
Bezpieczeństwa i higieny pracy,
Ochrony przeciwpożarowej,
Epidemiologii i zakażeń szpitalnych,
Bezpieczeństwa ochrony danych osobowych,
Ochrony Radiologicznej
w celu przekazania pozostałym studentom w ramach samokształcenia.
Studenci otrzymają także oświadczenia dotyczące poufności w dostępie do dokumentacji medycznej, które po podpisaniu za pośrednictwem starostów dostarczone zostaną do naszego działu.
Szczegółowych informacji dotyczących szkoleń udziela pracownik Centrum Onkologii - Pani Monika Pilińska - tel. 52-374-30-54.
Zapraszamy na badanie: Analiza zmiennych psychologicznych, demograficznych i społeczno-ekonomicznych wywołanych kryzysem na Ukrainie
Szanowni Państwo,
zapraszamy do udziału w badaniu, którego celem jest analiza zmiennych psychologicznych, demograficznych i społeczno-ekonomicznych, które mogą być związane z funkcjonowaniem osób dotkniętych kryzysem wojny w Ukrainie. Do udziału w badaniu zapraszamy zarówno osoby z Ukrainy, przebywające w Ukrainie jak i poza granicami kraju, oraz osoby z Polski. W badaniu mogą wziąć udział wyłącznie osoby pełnoletnie. Badanie jest dobrowolne i anonimowe i polega na wypełnieniu ankiety z danymi demograficznymi i pytaniami dotyczącymi funkcjonowania psychospołecznego, kwestionariusza poczucia stresu oraz temperamentu. Wyniki badania przyczynią się do lepszego zrozumienia sytuacji osób dotkniętych kryzysem wojny, co ma znaczenie przy tworzeniu dla nich adekwatnych i efektywnych form wsparcia. Dane zbierane w tym badaniu będą przetwarzane z zachowaniem anonimowości oraz wyłącznie do celów naukowych. Serdecznie dziękujemy za poświęcony czas.
Z wyrazami szacunku - zespół badawczy pod kierownictwem prof. dr hab. n med. Aliny Borkowskiej, kierownik Katedry Neuropsychologii Klinicznej, Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.
запрошуємо Вас до участі у дослідженні, метою якого є аналіз психологічних, демографічних та соціально-економічних змін, що можуть бути пов'язані з функціонуванням людей, які постраждали від військової агресії в Україні. До участі в опитуванні запрошуємо українців, які перебувають в Україні та за кордоном, а також громадян Польщі. У дослідженні можуть брати участь лише повнолітні особи. Дослідження є добровільним та анонімним, і включає в себе заповнення опитування демографічними даними, питання про психосоціальне функціонування, анкету про почуття стресу та темпераменту. Результати дослідження сприятимуть кращому розумінню становища людей, які постраждали від військової агресії, що є важливим при створенні адекватних та ефективних форм підтримки для них. Дані, зібрані у цьому дослідженні, будуть оброблятися анонімно і лише з науковою метою. Дуже дякуємо за Ваш час.
З повагою, дослідницька група під керівництвом проф. доктора Аліни Борковської, завідувача Кафедри Клінічної Нейропсихології Медичного Колегіуму ім. Людвіга Ридигера в Бидгощі, Університет Миколая Коперника у Торуні.
Zapraszamy na międzynarodową konferencję „OŠETROVATEĽSTVO A ZDRAVIE”
Serdecznie zapraszamy do udziału w Konferencji Międzynarodowej „OŠETROVATEĽSTVO A ZDRAVIE” współorganizowanej przez Wydział Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum W Bydgoszczy, UMK w Toruniu. Głównym organizatorem konferencji jest: Wydział Nauk o Zdrowiu, Uniwersytet im. Aleksandra Dubčka w Trenczynie w Trenczynie, Słowacja.
Współorganizatorzy:
Nicolaus Copernicus University, Collegium Medicum in Bydgoszcz
Univerzita Jana Evangelisty Purkyně, Fakulta zdravotnických studií v Ústí nad Labem
Trenčiansky samosprávny kraj, Odbor zdravotníctva a sociálnej pomoci
Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trenčíne
Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek
Termin konferencji: 9 listopada 2022 r.
Miejsce: Uniwersytet im. Aleksandra Dubčka w Trenczynie w Trenczynie, ul. Studentska 2, Trenczyn, Słowacja (w przypadku niekorzystnej sytuacji epidemiologicznej, forma konferencji może ulec zmianie ze stacjonarnej na on-line).
Jezyk konferecji: słowacki, czeski, angielski
Tematyka: zdrowie psychiczne, opieka pielęgniarska w psychiatrii, higiena zdrowia psychicznego, varia.
Kierunek Audiofonologia uzyskał w 7. edycji Ogólnopolskiego Konkursu i Programu Akredytacji Kierunków Studiów “ Studia z Przyszłością” Certyfikat Akredytacyjny. Organizatorami Programu są Fundacja Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego oraz Agencja Kreatywna PRC.
W programie “Studia z Przyszłością” nagradzane są kierunki i specjalności studiów, które wyróżniają się nowoczesnością koncepcji kształcenia, innowacyjnością efektów uczenia, nowatorskim modelu edukacji praktycznej zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami rynku pracy.
Dodatkowa rekrutacja na studia w ramach programu Erasmus + - aplikuj już dziś!
Informujemy, iż termin rekrutacji dodatkowej (wiosennej): od 8 kwietnia do 22 kwietnia 2022 r. - wyjazdy w semestrze zimowym 2022/2023, w semestrze letnim 2022/2023 oraz roczne 2022/2023
Warunkiem formalnym udziału w rekrutacji jest wypełnienie formularza aplikacyjnego on-line i dostarczenie go do Działu Nauki i Projektów CM.
Na studia można wyjechać jedynie do tych uczelni, z którymi UMK, a dokładniej konkretny wydział/kierunek podpisał umowy o współpracy w ramach Erasmusa+, przewidujące wymianę studentów.
Hochschule Kempten - Kempten - Niemcy - zdrowie publiczne - D KEMPTEN01 - 4
Hacettepe Üniversitesi - Ankara - Turcja - pielęgniarstwo, nauki o zdrowiu - TR ANKARA03 - 2
Wymagania stawiane kandydatom:
Na wyjazdy na studia mogą być kwalifikowani tylko i wyłącznie studenci, którzy:
są zarejestrowani na studiach pierwszego, drugiego, trzeciego stopnia (w tym uczestnicy szkół doktorskich) lub jednolitych studiach magisterskich (stacjonarnych i niestacjonarnych),
przed podpisaniem umowy indywidualnej na wyjazd ukończą co najmniej 1 rok studiów I stopnia,
nie wykorzystali jeszcze kapitału mobilności na stopniu studiów, na którym miałby się odbyć wyjazd. Kapitał mobilności wynosi 12 mies. na każdym stopniu studiów, z wyjątkiem jednolitych studiów magisterskich (24 mies.)
Ponadto kandydaci do wyjazdu powinni:
mieć dobre wyniki w nauce,
bardzo dobrze znać język obcy, w jakim będą prowadzone zajęcia w uczelni zagranicznej.
W ostatni czwartek, tj. 10.03.2022 r. zakończyliśmy pierwszy cykl bezpłatnego kursu dla mieszkańców i mieszkanek regionu, opiekujących się dorosłymi osobami przewlekle chorymi. Wydział Nauk o Zdrowiu CM UMK zorganizował szkolenie w ramach działań związanych z YUFE.
To kolejna po Poradniach Studenckich inicjatywa konsorcjum Young Universities for the Europe (YUFE), mająca na celu zacieśnienie relacji uczelni z jej otoczeniem. Kurs był prowadzony stacjonarnie w Bydgoszcz, przez zespół specjalistów z WNoZ Collegium Medicum UMK. Ukończenie kursu zostało potwierdzone certyfikatem dla 15 uczestników.
Wiemy, że jest ogromna potrzeba i chęć tworzenia takich inicjatyw, zatem na pewno będą kolejne edycje szkoleń, o czym będziemy informować na bieżąco.
serdecznie zapraszamy na cykliczne spotkania online w ramach „Wtorku z nauką”. Prelegentami spotkań są nauczyciele akademiccy, czynnie zaangażowani w działalność naukową uczelni, a poruszana tematyka obejmie m.in. podstawy działalność badawczej, różne kierunki drogi naukowej oraz możliwości wsparcia akademickiego w szeroko rozumianym rozwoju.
Szczegóły projektu:
Jednostka realizująca: Wydział Nauk o Zdrowiu CM UMK
Patronat naukowy: prof. dr hab. Alina Borkowska, Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu CM UMK
Organizacja projektu: dr Marta Podhorecka, Prodziekan ds. studenckich Wydziału Nauk o Zdrowiu CM UMK
Grupa docelowa: Społeczność akademicka UMK zainteresowani działalnością naukową.
Szczegóły:
Czas spotkania około 45 minut + 15 minut na dyskusję.
Moderator spotkań – dr Marta Podhorecka.
Spotkania odbywają się online poprzez platformę ClickMeeting
Zapisy na poszczególne wykłady są będą odbywały się poprzez platformę ClickMeeting za pomocą adresów mailowych z domeną UMK – liczba uczestników ograniczona!
Linki do spotkań będą systematycznie umieszczane w harmonogramie poniżej.
Po każdym wykładzie uczestnik otrzymuje certyfikat oraz ma możliwość przedstawienia swojej opinii nt. spotkania (za którą będziemy bardzo wdzięczni).
uprzejmie informujemy, iż 24 stycznia 2022 r. weszło w życie rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty i ratownika medycznego (Dz.U z 2022 r. poz. 157).
Zgodnie z informacją z Ministerstwa Edukacji i Nauki wprowadzona na wniosek KRAUM, zmiana ma na celu uelastycznienie wymagań dotyczących odbywania i zaliczania w roku akademickim 2021/2022 zajęć kształtujących umiejętności praktyczne, w tym zajęć praktycznych i praktyk zawodowych na studiach przygotowujących do wykonywania ww. zawodów medycznych.
Wprowadzenie rozwiązań w powyższym zakresie jest uzasadnione szczególnymi okolicznościami związanymi z epidemią wirusa SARS-CoV-2, w szczególności potrzebą zapewnienia wsparcia podmiotom leczniczym i służbom sanitarno-epidemiologicznym w realizowanych przez nie zadaniach. Jednocześnie mają stanowić mechanizm zachęcający studentów kształcących się na tych studiach do podejmowania działań wspierających podmioty lecznicze i służby sanitarno-epidemiologiczne w przeciwdziałaniu epidemii wirusa SARS-CoV-2. Studenci studiów przygotowujących do wykonywania ww. zawodów medycznych wykonujący, w trakcie tego roku akademickiego, czynności w ramach zadań realizowanych przez podmioty lecznicze lub służby sanitarno-epidemiologiczne w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, mogą ubiegać się o zaliczenie części zajęć lub grup zajęć kształtujących umiejętności praktyczne, w tym zajęć praktycznych i praktyk zawodowych (tych, do których w programie studiów zostały przypisane efekty uczenia się obejmujące umiejętności praktyczne, które nabyli w czasie wykonywania tych czynności).
23 marca organizowana jest Gala Copernicana - gala charytatywna w której, oprócz licytacji, zostaną przyznane nagrody dla wyróżniających się osób oraz organizacji z całego UMK.
STUDENTOM KSZTAŁCĄCYM SIĘ NA KIERUNKU PIELĘGNIARSTWO
Zarząd Powiatu Włoszczowskiego ogłasza nabór wniosków o przyznanie stypendium dla studentów kształcących się na kierunku pielęgniarstwo.
Stypendium jest przyznawane na okres 4 miesięcy tj. od 1 marca 2022 r. do 30 czerwca 2022 r.
Wysokość stypendium wynosi 1 000 złotych miesięcznie.
Stypendium może być przyznane kandydatowi, który spełnia łącznie następujące warunki:
jest studentem III roku studiów pierwszego stopnia albo I i II roku studiów drugiego stopnia kształcącym się na kierunku pielęgniarstwo,
nie powtarza roku, na który ubiega się o przyznanie stypendium,
nie korzysta z urlopów określonych w regulaminie studiów, z urlopu macierzyńskiego oraz rodzicielskiego,
zawrze umowę, w której w szczególności zobowiąże się do podjęcia pracy na stanowisku pielęgniarki (pielęgniarza), w Szpitalu Powiatowym im. Jana Pawła II we Włoszczowie, dla którego Powiat Włoszczowski jest podmiotem tworzącym lub w Domu Pomocy Społecznej we Włoszczowie, nie później niż w ciągu 3 miesięcy od zakończenia studiów na okres, co najmniej 3 lat, do którego nie wlicza się okresu usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy.
Z wnioskiem o przyznanie stypendium występuje zainteresowany student.
Wniosek, na druku określonym w załączniku do ogłoszenia, należy złożyć w Starostwie Powiatowym we Włoszczowie, przesłać pocztą lub za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP, w terminie do dnia 21 lutego 2022 r.
Do wniosku należy dołączyć:
zaświadczenie z uczelni o statusie studenta,
zaświadczenie z uczelni o średniej ocen za ostatni rok studiów przed złożeniem wniosku, w przypadku studenta I roku studiów drugiego stopnia zaświadczenie powinno obejmować dane za III rok studiów pierwszego stopnia,
oświadczenie studenta, że nie korzysta z urlopów określonych w regulaminie studiów, z urlopu macierzyńskiego oraz rodzicielskiego oraz, że nie powtarza roku, na który ubiega się o przyznanie stypendium,
zobowiązanie studenta do podjęcia pracy na stanowisku pielęgniarki w Szpitalu Powiatowym we Włoszczowie lub Domu Pomocy Społecznej we Włoszczowie, po zakończeniu studiów pierwszego lub drugiego stopnia na kierunku pielęgniarstwo, jednak nie później niż w ciągu 3 miesięcy od zakończenia studiów, na okres, co najmniej 3 lat.
Wnioski o przyznanie stypendium rozpatruje Komisja powołana przez Zarząd Powiatu.
Przy wyborze przez Komisję do rekomendacji pierwszeństwo będą mieć wnioski:
studentów, którzy w roku akademickim poprzedzającym złożenie wniosku osiągnęli wyższą średnia ocen; w odniesieniu do studentów pierwszego roku studiów II stopnia – średnia ocen z III roku studiów pierwszego stopnia,
w przypadku takiej samej średniej ocen za ostatni rok studiów lub w odniesieniu do studentów pierwszego roku studiów II stopnia – średnia ocen z III roku studiów pierwszego stopnia – studentów mających stałe miejsce zamieszkania na terenie powiatu włoszczowskiego,
O przyznaniu stypendium decyduje Zarząd Powiatu – po zapoznaniu się ze stanowiskiem Komisji – w terminie nie dłuższym niż do dnia 1 marca 2022 r.
Udzielenie stypendium poprzedza podpisanie umowy, określającej w szczególności warunki:
przyznania stypendium,
zasady jego wypłaty,
okoliczności powodujące wstrzymanie i wznowienie jego wypłaty,
okoliczności powodujące rozwiązanie umowy i obowiązek zwrotu kwoty odpowiadającej całości stypendium pobranego przez studenta.
Student jest zobowiązany załączyć do umowy zabezpieczenie w postaci weksla in blanco wraz z deklaracją wekslową.
Proszę o wnikliwą weryfikację dokonanych w systemie USOS zapisów na wykłady kursowe. Proszę, aby sprawdzić:
czy zapisu dokonano na właściwą liczbę wykładów, zgodnie z przypisaną do programu liczbą punktów ECTS (należy zapisać się zarówno na wykłady przypisane do sem. zimowego, jak i letniego);
czy wybrany wykład zostanie uruchomiony.
Nadmieniam, że należy wybrać
na studiach I stopnia:
na kierunkach: elektroradiologia, dietetyka: 4 wykłady kursowe (4 x 2 ECTS.);
na kierunku elektroradiologia (III rok): 2 wykłady kursowe (2 x 2 ECTS);
na kierunkach: audiofonologia, terapia zajęciowa: 2 wykłady kursowe (2 x 2 ECTS);
na kierunku: ratownictwo medyczne: 1 wykład kursowy (1 x 1 ECTS);
na studiach II stopnia:
na kierunku: zdrowie publiczne: 4 wykładów ogólnouniwersyteckich/kursowych (4 x 2 ECTS);
na kierunku: dietetyka: 2 wykładów ogólnouniwersyteckich/kursowych (2 x 2ECTS);
na studiach jednolitych magisterskich:
na kierunku: fizjoterapia: 1 wykładu ogólnouniwersyteckiego/kursowego (1 x 2 ECTS);
Konkurs na finansowanie stypendiów ministra dla wybitnych młodych naukowców
Dział Nauki i Projektów CM uprzejmie informuje, że Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłosiło konkurs na finansowanie stypendiów ministra dla wybitnych młodych naukowców.
Uprzejmie informujemy, że istnieje możliwość bezpłatnego zaszczepienia się przeciwko grypie w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr. J. Biziela w Bydgoszczy.
Ze szczepienia skorzystać mogą:
- nauczyciele akademiccy i inne osoby prowadzące w uczelni zajęcia ze studentami lub z doktorantami, zgodnie z programem studiów albo kształcenia, oraz inne osoby zatrudnione w uczelni, - studenci i doktoranci uczestniczący, zgodnie z programem studiów albo kształcenia, w zajęciach z udziałem pacjentów,
Władze Uczelni wraz z Samorządem Studentów uprzejmie informują, że umowa ubezpieczenia studentów od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) i odpowiedzialności cywilnej (OC) na rok akademicki 2021/2022 została zawarta z firmą InterRisk Towarzystwem Ubezpieczeń Spółką Akcyjną Vienna Insurance Group.
Aby przystąpić do ubezpieczenia wystarczą 4 kroki:
Wejść na stronę: cm.mentor.pl (platforma cm.mentor.pl uruchomiona zostanie dnia 21 września 2021 r.)
W ramach 14. Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji Intarg 2021 (15-15.06.2021 r.) Minister Edukacji i Nauki nagrodził dyplomem, za wysokiej rangi nagrody uzyskane w związku z prezentacją wynalazków na Międzynarodowych Targach Wynalazczości w 2020 r. projekt dr hab. Emilii Mikołajewskiej prof. UMK "Zestaw diagnostyczny chwytów podstawowych w terapii ręki wraz z nakładkami dla chwytów grafomotorycznych optymalnych."
W dniu 30.06.21 odbyły się pierwsze obrony prac dyplomowych na kierunku Terapia Zajęciowa. W imieniu całej Społeczności Akademickiej gratulujemy wszystkim Absolwentom i życzymy powodzenia w życiu zawodowym oraz prywatnym!
Dr Kosma Kołodziej z Katedry Pielęgniarstwa Zachowawczego Collegium Medicum UMK otrzymał nagrodę specjalną konkursu Newsweeka o tytuł „Społecznika roku 2020" w kategorii wsparcia dla szpitali.
Dr Kosma Kołodziej zorganizował wzorowy system wsparcia, dzięki któremu zapewniono środki ochrony osobistej oraz wyżywienie dla personelu 19 szpitali i licznych placówek opiekuńczych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.
Konkurs został zorganizowany przez „Newsweek”, a uroczyste wyróżnienie nastąpiło podczas zorganizowanej wirtualnie gali.
Drodzy Studenci Zapraszamy Was do udziału w projekcie: "Studencka Przychodnia Zdrowia"; prowadzonym na Wydziale Nauk o Zdrowiu w ramach konsorcjum YUFE Help Desk.
Co to takiego? Studencka Przychodnia Zdrowia będzie miejscem udzielającym porad w zakresie kompetencji personelu medycznego Ponadto w przychodni będą działały dwie interdyscyplinarne poradnie zajmujące się problematyką pediatrii oraz geriatrii, które w swoim składzie będą reprezentowały studentów z różnych kierunków kształcenia.
Nauczanie zdalne - kursy zaawansowane dla nauczycieli akademickich
Aby rozpocząć korzystanie z „kursów zaawansowanych” można:
- wybrać link do kursu z listy poniżej, zalogować się przez Centralny Punkt Logowania
lub
- wejść na stronę moodle.umk.pl – wybrać Szkolenia dla pracowników UMK – wybrać Szkolenia – rok akademicki 2020/21 – Szkolenia zaawansowane - wybrać kurs i zalogować się przez Centralny Punkt Logowania
Komunikat dotyczący wymazów przed realizacją zajęć klinicznych
Szanowni Studenci, Nauczyciele Akademiccy Wydziału Nauk o Zdrowiu
Uprzejmie informuję, że po konsultacjach z Mikrobiologiem Klinicznym Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 - Panem dr hab. A. Deptułą, prof. UMK wymazy w kierunku Covid-19 studentom WNoZ przeprowadzane będą wyłącznie przed realizacja zajęć klinicznych przy łóżku chorego w nw. jednostkach:
Katedrze Reumatologii i Układowych Chorób Tkanki Łącznej;
Katedrze Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej.
Konferencję edukacyjną Żywienie i suplementacja w położnictwie
Studenckie Koło Naukowe Perinatologii, Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy ma zaszczyt zaprosić Państwa na pierwszą w tym roku konferencję edukacyjną: "Żywienie i suplementacja w położnictwie".
Rejestracja na wykłady ogólnouniwersyteckie oraz kursowe
12 lutego 2021 r. o godz. 12:00 zostanie uruchomiona rejestracja na zajęcia ogólnouniwersyteckie w semestrze letnim roku akademickiego 2020/2021.
Rejestracja na zajęcia prowadzone w języku polskim oraz językach obcych potrwa do dnia 5 marca 2021 r. do godz. 23:59. W pierwszym tygodniu rejestracji będzie można zarejestrować się maksymalnie na dwa przedmioty. Od 25 lutego 2021 r. od godz. 18:00 zostanie udostępniona możliwość wybrania kolejnych dwóch przedmiotów. W przypadku problemów dotyczących oferty dydaktycznej należy skontaktować się z osobami zajmującymi się na wydziałach ofertą zajęć ogólnouniwersyteckich. Problemy techniczne można zgłaszać do Uczelnianego Centrum Informatycznego (usos@umk.pl).
Dodatkowo studenci Wydziału Nauk o Zdrowiu mają możliwość wyboru wykładów kursowych zamiast zajęć ogólnouniwersyteckich.
Wykłady kursowe realizowane są asynchronicznie przez nauczycieli akademickich WNoZ ze studentami Wydziału.
Zarejestrować na wykłady kursowe mogą się studenci, którzy nie wybrali jeszcze wszystkich wykładów kursowych, przewidzianych w planie studiów dla danego kierunku w bieżącym roku akademickim.
25 stycznia 2021 r. zostaną otwarte kwestionariusze oceny zajęć dydaktycznych, prowadzonych w semestrze zimowym roku akademickiego 2020/2021.
Badanie to ma na celu monitorowanie jakości zajęć dydaktycznych prowadzonych na Uniwersytecie, zaś zebrane i opracowane wyniki stanowić będą podstawę do wdrażania rozwiązań sprzyjających poprawie jakości kształcenia.
Na okres 5 lat prof. dr hab. n. med. Wojciech Zegarski został powołany na stanowisko konsultanta krajowego w dziedzinie chirurgii onkologicznej.
Do zadań konsultanta krajowego należy m.in. inicjowanie krajowych badań epidemiologicznych oraz ich ocena, prognozowanie potrzeb zdrowotnych, doradztwo, jak realizować zadania, które wynikają z Narodowego Programu Zdrowia i innych programów zdrowotnych, opiniowanie wniosków o skierowanie pacjenta do leczenia lub badań diagnostycznych poza granicami Polski, ect.
Drodzy Studenci, Pracownicy oraz pozostali zainteresowani!
Żyjemy w dobie „fake news”, które rozprzestrzeniają się 6-krotnie szybciej niż prawdziwe informacje! W 2017 roku współtwórca World Wide Web – Tim Berners-Lee – powiedział, że fałszywe wiadomości są jednym z trzech najbardziej szkodliwych nowych trendów w Internecie, które należy rozwiązać, jeśli sieć ma naprawdę „służyć ludziom”.
Kapituła konkursu złożona z osób szczególnie zaangażowanych w ochronę zdrowia: przedstawicieli związków pracodawców, instytucji, podmiotów gospodarczych, stowarzyszeń oraz najbardziej wpływowych osobistości świata medycyny doceniła działania Towarzystwa i wpływ na rzeczywistość w kraju podczas pandemii.
Gala konkursu ( online) odbędzie 14 stycznia 2021.
uprzejmie informuję, o możliwości składania wniosków o Nagrody i Stypendia Prezydenta Miasta Bydgoszczy. Wszelkie informacje dotyczące ww. konkursów wraz z formularzami wniosków i wymaganych zgód, dostępne są na stronie Działu Nauki i Projektów CM oraz na stronie Urzędu Miasta Bydgoszczy.
Mariusz Wąsicki, student Collegium Medicum UMK został jednogłośnie wybrany do Prezydium Komisji Wyższego Szkolnictwa Medycznego, działającej z ramienia Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej.
Zadaniem Mariusza Wąsickiego jest reprezentacja studentów z dziedziny nauk o zdrowiu oraz nauk farmaceutycznych. Ponadto zajmuje się koordynacją zespołów przyporządkowanych do tych dyscyplin oraz odpowiada za zapewnienie sprawnego obiegu informacji między przedstawicielami uczelni medycznych.
Wydział Nauk o Zdrowiu w ramach wsparcia studentów przeznacza pracownię komputerową w budynku dydaktycznym CM przy ulicy Sandomierskiej 16 na potrzeby studentów, którzy mogą mieć problemy techniczne i/lub sprzętowe uniemożliwiające uczestnictwo w zajęciach dydaktycznych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
- Z pracowni będą mogli skorzystać studenci po uprzednim zapisaniu drogą mailową u Pani Beaty Bakalarz - kizterfiz@cm.umk.pl
- Ilość osób, które będą przebywały jednocześnie w pracowni komputerowej będzie zawsze zgodna z wytycznymi reżimu sanitarnego.
- Przed skorzystaniem z pracowni prosimy w portierni budynku prosimy o wpisanie danych w zeszyt (godzina wejścia do pracowni, godzina opuszczenia pracowni oraz numer indeksu).
- Ze względów higienicznych studenci, muszą być wyposażeni w własne słuchawki.
- W budynku oraz w pracowni komputerowej należy stosować się do wszystkich wymaganych zasad reżimu sanitarnego
Prof. dr hab. Paweł Zalewski – urodził się w Elblągu (1980 r.), w 2005 r. ukończył studia z zakresu fizjoterapii w Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 2011 r. uzyskał stopień doktora nauk medycznych za rozprawę pt. "Ocena czynnościowa układu autonomicznego u osób poddanych oddziaływaniu temperatur kriogenicznych". Stopień doktora habilitowanego nauk o zdrowiu otrzymał w 2015 r., na podstawie osiągnięcia, pt. "Czynność autonomicznego układu nerwowego i układu sercowo-naczyniowego w odpowiedzi na oddziaływanie bodźca kriogenicznego oraz w wybranych stanach chorobowych".
Uprzejmie informujemy, że pierwszy zjazd 25-27.09.2020 r. , ze względów organizacyjnych będzie się odbywała w trybie zdalnym (offline) - co oznacza, że prowadzący umieszczą na platformach materiały, które będziecie mogli Państwo odtworzyć w dowolnym momencie. Z wyjątkiem wykładów z anatomii, które będą przeniesione na inny termin.
Szkolenia nauczycieli, którzy planują realizować część zajęć w Centrum Symulacji Medycznych
Szanowni Państwo,
Jak co roku, przed rozpoczęciem zajęć dydaktycznych, zapraszamy na szkolenia nauczycieli, którzy planują w tym roku akademickim realizować część zajęć ze studentami w Centrum Symulacji Medycznych
16 czerwca 2020 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu dr hab. Aldonie Kubicy, prof. UMK.
Prof. dr hab. Aldona Kubica – Kierownik Katedry Promocji Zdrowia Wydziału Nauk o Zdrowiu oraz Zakładu Promocji Zdrowia w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr A. Jurasza w Bydgoszczy, członek Rady Naukowej Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego, Sekretarz Sekcji Prewencji i Epidemiologii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Przewodnicząca Elekt oddziału Bydgoskiego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, członek Komitetu Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk.
Doktorat w 2008 w CM UMK, habilitacja w 2013 w Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Naukowo zajmuje się zagadnieniami związanymi z edukacją zdrowotną, strategiami motywacji pacjentów, funkcjonowaniem w chorobie przewlekłej, badaniem gotowości do wypisu ze szpitala, współpracą lekarz-pacjent. Jest autorem licznych publikacji naukowych oraz trzech zwalidowanych skal do oceny pacjentów z chorobami układu sercowo-naczyniowego, a także broszur edukacyjnych dla osób po zawale serca. Koordynowała ramię ambulatoryjne międzynarodowego projektu profilaktyki wtórnej chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy EUROASPIRE V w Polsce. Obecnie reprezentuje UMK w Europejskim Projekcie Coroprevention. Ponadto jest autorem i kierownikiem programu MEDMOTION – wielopoziomowe interwencje edukacyjne i motywacyjne u pacjentów po zawale serca, którego realizacja rozpocznie się w tym roku w 31 polskich szpitalach w oparciu o przyznany grant badawczy. Prof. dr hab. Aldona Kubica jest uczestnikiem wielu międzynarodowych badań klinicznych.
21 lipca 2020 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu dr hab. Marii Kłopockiej, prof. UMK.
Prof. dr hab. Maria Kłopocka – Prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu w kadencjach: 2012-2016, 2016-2019 i 2019-2020, Kierownik Katedry Gastroenterologii i Zaburzeń Odżywiania Wydziału Nauk o Zdrowiu oraz Kliniki Gastroenterologii i Zaburzeń Odżywiania w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr J. Biziela w Bydgoszczy, członek Komisji Bioetycznej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przy Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Konsultant Wojewódzki w dziedzinie gastroenterologii oraz przedstawiciel Polski w European Crohn’s and Colitis Organisation.
Dnia 8 lipca o godzinie 12.00 w Auli UMK, Rektor elekt prof. dr hab. Andrzej Sokala wręczył mianowania na stanowiska prodziekanów na kadencję 2020-2024.
W obecności Pani Dziekan -Elekt prof. dr hab. Aliny Borkowskiej, na Wydziale Nauk o Zdrowiu CM UMK nominowani zostali:
- prof. dr hab. Grzegorz Grześk – Prodziekan ds. badań i rozwoju
- dr Marta Podhorecka – Prodziekan ds. studenckich
- dr Magdalena Weber-Rajek – Prodziekan ds. kształcenia
prof. dr hab. Kornelia Kędziora-Kornatowska kandydatem na prorektora ds. Collegium Medicum
Komisja Wyborcza Uniwersytetu ogłosiła kandydatkę na prorektora ds. Collegium Medicum na kadencję 2020-2024.
W wyniku przeprowadzonego w dniu 27 kwietnia 2020 r. głosowania, kandydatem na prorektora ds. Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na kadencję 2020-2024 została wybrana prof. dr hab. Kornelia Kędziora-Kornatowska z Wydziału Nauk o Zdrowiu.
Prof. Kornatowska w swoim programie wyborczym zwróciła szczególną uwagę na konieczność integracji wszystkich wydziałów Collegium Medicum z jednoczesnym uwzględnieniem ich odrębności. Ponadto w swojej wizji rozwoju Collegium Medicum uwzględnia strategię Uniwersytetu Badawczego i wiążących się z nią ambicji na poprawę warunków badawczo-dydaktycznych, klinicznych i wdrażania ambitnego programu inwestycyjnego. Pełny program wyborczy prof. Kornatowskiej można znaleźć na podstronie związanej z tegorocznymi wyborami.
Szanowni Państwo Studenci kierunków: pielęgniarstwo i ratownictwo medyczne,
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego zwrócił się z prośbą o pomoc w walce z zagrożeniem epidemicznym. Obecnie obowiązujące regulacje prawne dają możliwość studentom ostatnich lat wyżej wymienionych kierunków studiów do aktywnego udziału w niektórych aspektach walki z zagrożeniem.
Koło Naukowe Geriatrii najlepsze w konkursie StRuNy
Interdyscyplinarne Koło Naukowe Geriatrii z Wydziału Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy zwyciężyło w Ogólnopolskim Konkursie StRuNa.
StRuNa to ogólnopolski konkurs dla autorów i promotorów najlepszych projektów naukowych, realizowanych przez studentów i doktorantów, odbywający się pod patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Oficjalna strona Wydziału Nauk o Zdrowiu CM UMK na Facebooku
Studenci, Absolwenci, Pracownicy oraz Sympatycy WNoZ CM UMK!!! Zapraszamy do obserwowania, udostępniania oraz czynnego tworzenia Naszego wydziałowego funpage'a.
Studenckie Interdyscyplinarne Koło Naukowe Symulacji Medycznej
Zapraszamy studentów Wydziału Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum UMK do pracy naukowo-badawczej w nowym Studenckim Interdyscyplinarnym Kole Naukowym Symulacji Medycznej przy Centrum Symulacji Medycznych Collegium Medicum UMK.
Nasz człowiek przewodniczącym Sekcji Onkologicznej Polskiego Towarzystwa Otolaryngologów Chirurgów Głowy i Szyi
W dniach 23-25 maja 2019 w Szczecinie odbyło się XVIII Ogólnopolskie Sympozjum Onkologia w Otolaryngologii połączone z zebraniem sprawozdawczo-wyborczego Sekcji Onkologicznej Polskiego Towarzystwa Otolaryngologów Chirurgów Głowy i Szyi. Na przewodniczącego Sekcji w kadencji 2019-2021 wybrano dr hab. n. med. Pawła Burduka, Kierownika Kliniki Otolaryngologii, Onkologii Laryngologicznej i Chirurgii Szczękowo - Twarzowej . Powierzono mu także organizację w 2021 roku w Bydgoszczy XIX Ogólnopolskiego Sympozjum Onkologia w Otolaryngologii.
Zespół studentów ratownictwa medycznego w składzie: Paulina Duraj, Martyna Hackl, Mateusz Orliński pod opieką naukową dr n.med. Elżbiety Bernaciak zajął rewelacyjne 4 miejsce w X Mistrzostwach Polski Uczelni Wyższych w Ratownictwie Medycznym, Szczyrk 2019r.
Warto wspomnieć, że nasi studenci w mistrzostwach uczestniczyli po raz pierwszy, stąd podwójnie cieszy taka wysoka lokata !
Zespół odpowiedzialnie podszedł do Mistrzostw i rzetelnie przygotował się do zawodów podczas zajęć dydaktycznych na Uczelni. Wsparcia merytorycznego udzielili także ratownicy medyczni z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy, za co serdecznie dziękujemy.
Gratulujemy studentom zdobytej wiedzy i umiejętności, a także wytrwałości w dążeniu do celu.
Studenci Terapii Zajęciowej z wizytą w Klubie Pracy Twórczej
12 grudnia 2018 r. studenci I roku kierunku Terapia Zajęciowa pod opieką dr Michaliny Radzińskiej gościli na zajęciach w Klubie Pracy Twórczej Pipsztyk.
Naukowcy z Collegium Medicum UMK w dniach 26-27 listopada 2018 r. wzięli udział w CFS/ME (Chronic Fatigue Syndrome/ Myalgic Encephalomyelitis) International Conference Research Innovation & Discovery, organizowanej przez Griffith University w Gold Coast, Queensland, Australia.
Wyróżnienie dla Interdyscyplinarnego Koła Naukowego Geriatrii
Interdyscyplinarne Koło Naukowe Geriatrii Collegium Medicum UMK otrzymało wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie StRuNa w kategorii "Koło Naukowe Roku 2018".
Międzyuczelniany zespół naukowców, w składzie którego znajduje się nasza naukowiec dr Emilia Mikołajewska z Katedry Fizjoterapii Wydziału Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum UMK oraz dr inż. Dariusz Mikołajewski z Zakładu Teleinformatyki, Instytutu Mechaniki Informatyki Stosowanej, Wydziału Matematyki, Fizyki i Techniki UKW w Bydgoszczy, otrzymał wyróżnienie w konkursie Liderzy Innowacji Pomorza i Kujaw 2018.
Instytut Biznesu 16 października 2018 roku przyznał nagrody Ambasadorów Zdrowia.
Do Nagród Ambasadorów Zdrowia mogą pretendować najciekawsze osobowości świata medycyny i farmacji: lekarze, naukowcy, którzy walczą z chorobami, hamują lub powstrzymują ich rozwój, przyczyniają się do tego, że pacjenci mogą cieszyć się dłużej zdrowiem.
Portal TVP INFO poinformował, że w tym roku tytuł Ambasadora Zdrowia otrzymali prof. Aldona Kubica Kierownik Katedry i Zakładu Promocji Zdrowia Wydziału Nauk o Zdrowiu UMK, prof. Jerzy Sadowski, prezes zarządu Unicardia & Unimedica, prof. Cezary Szczylik, ordynator Oddziału Onkologii w Szpitalu Europejskie Centrum Zdrowia Otwock, a także prof. Andrzej Kokoszka, kierownik II Kliniki Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Wynalazek współtworzony przez dr Emilię Mikołajewską z Katedry Fizjoterapii zdobył brązowy medal podczas International Warsaw Invention Show IWIS 2018. Rozwiązaniem, które nagrodzono, jest wkład do siedziska wózka inwalidzkiego dla pacjentów ze skostnieniami.
Setny zabieg trombektomii w Klinice Neurochirurgii i Neurologii
22 września 2018 r. w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy wykonano setny zabieg trombektomii mechanicznej. Liczba ta jest najwyższą spośród wykonanych zabiegów w ośrodkach Polski północnej.
24 września 2018 r. Collegium Medicum UMK gościło przedstawicieli Toho University z Japonii. Wizyta jest wynikiem nawiązania współpracy pomiędzy uniwersytetami w zakresie badań oraz wymiany naukowej. Obszarami, które obejmie współpraca naukowa są w szczególności kardiologa i pielęgniarstwo.
1 października 2018 r. wchodzi w życie ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Poszczególne przepisy będą wchodziły w życie stopniowo. Konstytucja dla Nauki to projekt obejmujący kluczowe zmiany systemowe w polskiej nauce i szkolnictwie wyższym.
Dr n. o zdr. Damian Czarnecki, adiunkt w Zakładzie Pielęgniarstwa Psychiatrycznego, Katedry Pielęgniarstwa Zachowawczego otrzymał ponad 100 000 zł na realizację zadania nr 44/3.4.3/18/DEA: “Wspieranie badań naukowych w obszarze czynników ryzyka i czynników chroniących przed problemami wynikającymi z picia alkoholu” określonego w Narodowym Programie Zdrowia na lata 2016-2020 w ramach Celu Operacyjnego nr 2 “Profilaktyka i rozwiązywanie problemów związanych z używaniem substancji psychoaktywnych, uzależnieniami behawioralnymi i innymi zachowaniami ryzykownymi” w konkursie ogłoszonym przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Wykonany w technologii druku 3D egzoszkielet pasywny służący wsparciu siły osłabionych kończyn górnych u dzieci, którego współautorami są naukowcy z Wydziału Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum UMK: prof. dr hab. Aleksander Goch oraz dr Emilia Mikołajewska, zdobył kolejne laury.
Naukowcy z Wydziału Nauk o Zdrowiu: prof. dr hab. Aleksander Goch i dr Emilia Mikołajewska zostali 19 czerwca 2018 r. uhonorowani Nagrodami Marszałka 2018. Wśród wyróżnionych znaleźli się prof. dr hab. Wojciech Zegarski oraz dr Maciej Nowacki.
Dr n. med. Maciej Nowacki, adiunkt w Katedrze Chirurgii Onkologicznej Collegium Medicum UMK, został laureatem plebiscytu „Supertalenty w Medycynie”, promującego liderów młodego pokolenia lekarzy, organizowanego przez redakcję „Pulsu Medycyny”.
28 maja 2018 r. studenci II roku studiów na kierunku Położnictwo uczestniczyli w zajęciach dydaktycznych przeprowadzonych w Banku Mleka Kobiecego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu. Bank powstał w 2013 r. w ramach programu „Mamy mleko dla wcześniaka w województwie kujawsko-pomorskim”.
26 maja 2018 r. Katedra i Zakład Podstaw Kultury Fizycznej zorganizowała dla studentów i pracowników UMK oraz pracowników ochrony zdrowia na XIII Mistrzostwa UMK w tenisie ziemnym o puchary prorektora ds. Collegium Medicum.
10-11 maja 2018 r. III Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa "Europejski Wymiar Nauk o Zdrowiu" Konferencja Jubileuszowa z okazji XX-lecia Wydziału Nauk o Zdrowiu
W związku z zaplanowanym przyjazdem Prof. Mauro Panteghini, wybitnego eksperta z dziedziny medycyny laboratoryjnej, w charakterze „Visiting Professor” na zaproszenie Prorektor ds. Collegium Medicum prof. dr hab. Grażyny Odrowąż-Sypniewskiej, w dniach 25, 28-29 maja 2018 r. serdecznie zapraszamy wszystkie zainteresowane pogłębieniem swojej wiedzy osoby, w szczególności studentów 4-5 roku Wydziału Lekarskiego, Farmaceutycznego i Nauk o Zdrowiu do wysłuchania cyklu wykładów, które osobiście poprowadzi Profesor Mauro Panteghini.
W dniach 10-12 maja 2018 r. w Bydgoszczy odbył się International Cardiovascular Research Meeting organizowany przez Katedrę Kardiologii i Chorób Wewnętrznych, Katedrę i Zakład Promocji Zdrowia oraz Studenckie Towarzystwo Naukowe CM UMK.
26 kwietnia 2018 r. w Centrum Symulacji Medycznych Collegium Medicum UMK odbyły się pierwsze lokalne zawody symulacji medycznej zwane Bydgoskimi Igrzyskami Symulacji.
Drukowany 3D egzoszkielet dla dzieci z osłabieniem kończyn górnych, otrzymał złoty medal na 21. Moskiewskim Międzynarodowym Salonie Wynalazków i Innowacyjnych Technologii ARCHIMEDES w Moskwie.
Od 16 kwietnia 2018 r. Centrum Symulacji Medycznych Collegium Medicum UMK udostępnia dla studentów kierunku lekarski, pielęgniarstwo, położnictwo a także ratownictwo medyczne salę komputerowego wspomagania nauczania - pacjent wirtualny.
Prof. dr hab. n. med. Wojciech Zegarski, kierownik Katedry Chirurgii Onkologicznej Wydziału Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum UMK został wybrany Bydgoszczaninem Roku 2017 w corocznym plebiscycie Expressu Bydgoskiego.
Złoty medal oraz dwie nagrody specjalne przyznane przez liderów delegacji kanadyjskiej i rumuńskiej trafiły na ręce zespołu naukowego, który reprezentował Collegium Medicum UMK na targach nowych technologii "Intellectual Property, Invention, Innovation and Technology Exposition” IPITEx 2018 w Bangkoku.
Nominacja profesorska - prof. dr hab. Jakub Kałużny
Decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej tytuł profesora nauk medycznych otrzymał prof. dr hab. n. med. Jakub Kałużny, Kierownik Zakładu Biologii Układu Wzrokowego na Wydziale Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum UMK.
Najlepszym Studentem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w roku akademickim 2016/2017 została lic. Anna Maria Dobosiewicz, studentka Wydziału Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum UMK.
Dr n. społ. Agnieszka Woźniewicz, adiunkt w Zakładzie Psychologii Rehabilitacyjnej w Katedrze Fizjoterapii otrzymała pierwszą nagrodę dla młodego naukowca od International College of Psychosomatic Medicine.
23 września 2017 r. prof. dr hab. n. med. Wojciech Zegarski, kierownik Katedry Chirurgii Onkologicznej Wydziału Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum UMK odsłonił swój autograf na ulicy Długiej w Bydgoszczy.