Kontakt ul. Jagiellońska 15, 85-067 Bydgoszcz
tel.: +48 52 585 34 50
+48 52 585 34 52
+48 52 585 34 53
fax: +48 52 585 34 51
e-mail: dziekwnoz@cm.umk.pl

Zajęcia w Banku Mleka Kobiecego

Zdjęcie ilustracyjne
fot. Estera Mieczkowska

28 maja 2018 r. studenci II roku studiów na kierunku Położnictwo uczestniczyli w zajęciach dydaktycznych przeprowadzonych w Banku Mleka Kobiecego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu. Bank powstał w 2013 r. w ramach programu „Mamy mleko dla wcześniaka w województwie kujawsko-pomorskim”.

To pierwsza taka placówka województwie kujawsko-pomorskim i w Polsce, działająca podobnie jak banki mleka w innych krajach, na potrzeby dzieci z całego regionu. Zajęcia realizowano w ramach programu nauczania jako przedmiot „Opieka nad kobietą i jej rodziną w sytuacjach szczególnych”. Studenci zapoznali się z historią i działalnością Banku Mleka Kobiecego, badaniem składu ludzkiego pokarmu, metodami pozyskiwania od dawczyń, przechowywania, a następnie przekazywania dla najbardziej potrzebujących noworodków - ciężko chorych i urodzonych przedwcześnie.

Pracownicy Banku Mleka przedstawili interesujące badania jakie przeprowadzali analizując skład kobiecego pokarmu. Studenci mieli okazję przekonać się, że mleko ludzkie jest nie tylko pożywieniem dla dzieci, ale też lekiem, od którego może zależeć ich życie i dalszy rozwój.

Zajęcia przeprowadziły dr Grażyna Gebuza i dr Estera Mieczkowska z Pracowni Podstaw Opieki Położniczej CM UMK.

5 czerwca 2018 r. studenci kierunku Położnictwo odbyli kolejne zajęcia w Banku Mleka Kobiecego w Toruniu zorganizowane w ramach zajęć „Opieka nad kobietą w sytuacjach szczególnych”. Podczas zajęć studenci zapoznali się z historią Banków Mleka w Polsce i na świecie. Mieli również możliwość przekonania się, jak cennym pokarmem dla dzieci jest mleko kobiece. Wizyta była okazją do podzielenia się doświadczeniami w promowaniu karmienia naturalnego oraz zapoznania z nowymi badaniami naukowymi.

Studenci byli pod opieką dr Grażyny Gebuza.

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie.