Zapraszamy do udziału w części hybrydowej szkolenia (Training School) w ramach międzynarodowego projektu CANCER - UNDERSTANDING PREVENTION IN INTELLECTUAL DISABILITIES (CUPID) (CA21123).
Projekt CUPID dotyczy profilaktyki chorób nowotworowych i osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jest realizowany od 2022 roku w ramach międzynarodowej współpracy naukowców, badaczy, organizacji pozarządowych, opiekunów, osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz decydentów z ponad dwudziestu krajów. Głównym liderem projektu jest South East Technological University – School of Health Sciences – z Irlandii https://www.setu.ie/. CM UMK jest reprezentowane przez dr Oliwię Kowalczyk z Katedry Onkologii, Wydziału Nauk o Zdrowiu, która jest członkiem trzech spośród czterech grup roboczych projektu, w tym jest co-liderem jednej z nich (WG1).
Jednym z głównych celów działań grupy roboczej WG1, współkierowanej przez dr Oliwię Kowalczyk, jest opracowanie protokołu oceny inkluzywności programów profilaktyki nowotworowej, w tym sprawiedliwego dostępu do badań przesiewowych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w krajach Unii Europejskiej. Międzynarodowe szkolenie, które odbędzie się w dniach 17-19 września w Pradze (Czechy) będzie dotyczyło m.in. prewencji, wiedzy i świadomości oraz interwencji edukacyjnych zaprojektowanych dla grupy docelowej projektu. Sesje hybrydowe będą otwarte dla zarejestrowanych uczestników (kod dostępu QR na plakacie promocyjnym lub link: https://www.cognitoforms.com/SETU22/RegistrationForCUPIDTrainingSchoolVirtualPresentations), przedstawione zostaną m.in. wstępne wyniki ogólnoeuropejskiego badania nt. profilaktyki nowotworowej i osób z niepełnosprawnością intelektualną, które zostało zrealizowane w ramach międzynarodowej współpracy członków grupy roboczej WG1, pod kierunkiem dr Suzanne Denieffe z South East Technological University w Irlandii, dr Oliwii Kowalczyk z Collegium Medicum w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz dr Margaret Denny z University of Maribor w Słowenii.