Kontakt ul. Jagiellońska 15, 85-067 Bydgoszcz
tel.: +48 52 585 34 50
+48 52 585 34 52
+48 52 585 34 53
fax: +48 52 585 34 51
e-mail: dziekwnoz@cm.umk.pl

Egzoszkielet wciąż nagradzany

Zdjęcie ilustracyjne

Wykonany w technologii druku 3D egzoszkielet pasywny służący wsparciu siły osłabionych kończyn górnych u dzieci, którego współautorami są naukowcy z Wydziału Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum UMK: prof. dr hab. Aleksander Goch oraz dr Emilia Mikołajewska, zdobył kolejne laury.

Wspólny projekt pracowników Katedry Fizjoterapii Collegium Medicum UMK (prof. dr hab. Aleksander Goch i dr Emilia Mikołajewska) i Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (prof. dr hab. inż. Mariusz Kaczmarek, dr hab. inż. Marek Macko, prof. nadzw. dr inż. Dariusz Mikołajewski, mgr Zbigniew Szczepański) zdobył trzy nagrody na XI Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji INTARG 2018 w Katowicach: Grand Prix, Nagrodę Platynową (wraz z dyplomem Ministra Inwestycji i Rozwoju) oraz Nagrodę Specjalną przyznaną przez delegację Chorwacji.

Współpraca specjalistów medycznych i inżynierów zaowocowała powstaniem egzoszkieletu, który ma wspierać aktywność mięśni niedowładnych u dzieci, z możliwością rozszerzenia jego zastosowania na osoby dorosłe. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu technologii druku 3D, co oznacza, że każdy egzoszkielet jest wykonywany indywidualnie, zgodnie z wymiarami przyszłego użytkownika na podstawie skanów 3D jego tułowia i kończyn górnych. Można powiedzieć, że jest szyty na miarę jako element terapii personalizowanej (ang. patient-tailored therapy).

Dla osób z niedowładem mięśni nawet najprostsze czynności codziennego dnia takie jak mycie, ubieranie się, jedzenie są wyzwaniem trudnym lub niemożliwym do wykonania. Egzoszkielet dzięki wsparciu ich aktywności ma za zadanie ułatwić wykonywanie tych czynności, a poprzez to zwiększyć szanse na samodzielność i niezależność. Wielkim atutem egzoszkieletu jest to, że jako szkielet zewnętrzny jest nakładany na ciało człowieka bez ingerencji w jego struktury. Jego konstrukcja sprawia, że jest urządzeniem pasywnym - do wsparcia aktywności osłabionych mięśni nie wykorzystuje się np. silnika lub jednostki sterującej pod postacią komputera. Umożliwia to zredukowanie ciężaru egzoszkieletu do minimum, tak by sam egzoszkielet nie obciążał dodatkowo niedowładnych kończyn górnych.

Tegoroczne Międzynarodowe Targi Wynalazków i Innowacji INTARG 2018 odbyły się w dniach 20-21 czerwca w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Wcześniej egzoszkielet autorstwa bydgoskich naukowców został doceniony m.in. podczas targów nowych technologii „Intelectual Property, Invention, Innovation and Technology Exposition” IPITEx 2018 w Bangkoku (Tajlandia) w lutym 2018 r. oraz XXI Międzynarodowego Salonu Wynalazków i Innowacyjnych Technologii "ARCHIMEDES" w Moskwie w kwietniu 2018 r.

 

 

 

pozostałe wiadomości