Katedra Ratownictwa Medycznego

ul. M. Curie Skłodowskiej 9, 85-094 Bydgoszcz
Budynek Audytoryjny

tel.  52 585-36-62
katedra.emerg@cm.umk.pl

zdjęcie nagłówkowe

Webinary – Ratownictwo medyczne w wymiarze międzynarodowym

Katedra Ratownictwa Medycznego zainicjowała cykl webinarów pod hasłem „Ratownictwo medyczne w wymiarze międzynarodowym”.

Projekt ma na celu poszerzenie wiedzy uczestników o standardy, procedury oraz wyzwania, z jakimi mierzą się służby ratownicze na całym świecie.

W trakcie spotkań online zaproszeni eksperci – praktycy i wykładowcy z różnych krajów – dzielą się swoimi doświadczeniami, przedstawiają specyfikę pracy ratowników medycznych w odmiennych systemach ochrony zdrowia, a także omawiają przypadki działań ratowniczych w trudnych warunkach, takich jak klęski żywiołowe, konflikty zbrojne czy misje humanitarne.

Webinary mają na celu nie tylko wzbogacenie wiedzy teoretycznej studentów, ale również inspirowanie do międzynarodowej współpracy oraz podnoszenia kompetencji w zakresie medycyny ratunkowej w ujęciu globalnym.

 

Pierwszy webinar – System ratownictwa medycznego w Japonii – 19 grudnia 2024 r., godz. 16:00

19 grudnia 2024 roku odbyło się inauguracyjne spotkanie z cyklu “Ratownictwo medyczne w wymiarze międzynarodowym”, organizowanego przez Katedrę Ratownictwa Medycznego. Tematem pierwszego webinaru był system ratownictwa medycznego w Japonii – kraju o wysokim stopniu zorganizowania służb ratunkowych, zaawansowanej technologii i unikalnym podejściu do zarządzania sytuacjami kryzysowymi.

Spotkanie poprowadził specjalny gość – Mai Taki z Japonii – ekspertka w dziedzinie ratownictwa medycznego z wieloletnim doświadczeniem w pracy w japońskim systemie ochrony zdrowia. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się ze strukturą organizacyjną japońskich służb ratowniczych, specyfiką pracy zespołów EMT (Emergency Medical Teams), a także z działaniami podejmowanymi podczas katastrof naturalnych, takich jak trzęsienia ziemi czy tsunami.

Webinar spotkał się z dużym zainteresowaniem studentów i stał się inspirującym początkiem międzynarodowej wymiany wiedzy oraz doświadczeń. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy na kolejne spotkania z cyklu.

Drugi webinar – Badania kryminalistyczne śmiertelnych wypadków nurkowych – 24 marca 2025 r.,  godz. 18:00

24 marca 2025 roku odbył się drugi webinar w ramach cyklu „Ratownictwo medyczne w wymiarze międzynarodowym”, organizowanego przez Katedrę Ratownictwa Medycznego wspólnie z Zakładam Ratownictwa Medycznego GUMed. Tematem spotkania były badania kryminalistyczne śmiertelnych wypadków nurkowych – interdyscyplinarna dziedzina łącząca wiedzę z zakresu medycyny ratunkowej, medycyny sądowej oraz technik śledczych.

Prelegentem spotkania była dr Veronika Rybarova z Słowacji, ekspert z międzynarodowym doświadczeniem w analizie wypadków nurkowych.

W trakcie webinaru uczestnicy zapoznali się z procedurami stosowanymi przy identyfikacji przyczyn zgonów pod wodą, metodami zabezpieczania materiału dowodowego, a także z rolą ratownika medycznego i lekarza w postępowaniu powypadkowym. Szczególną uwagę poświęcono przypadkom z praktyki, które ilustrowały złożoność i wymagania stawiane zespołom interweniującym w tego typu zdarzeniach.

Webinar stanowił cenne źródło wiedzy dla studentów zainteresowanych nie tylko ratownictwem, ale także medycyną sądową oraz współpracą z organami ścigania.

 

Trzeci webinar – Systemy ratownictwa medycznego w Wielkiej Brytanii, Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Republice Południowej Afryki
30 kwietnia 2025 r., godz. 18:00

30 kwietnia 2025 roku odbył się trzeci webinar z cyklu „Ratownictwo medyczne w wymiarze międzynarodowym”, który tym razem miał charakter szczególnie wyjątkowy ze względu na wielonarodowy panel. Uczestnicy spotkania mieli okazję porównać funkcjonowanie systemów ratownictwa medycznego w czterech bardzo zróżnicowanych krajach: Wielkiej Brytanii, Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz Republice Południowej Afryki. Wspomnieć należy, że była to kolejna kooperacja Katedry Ratownictwa Medycznego CM UMK i Zakładu Ratownictwa Medycznego GUMed.

W trakcie spotkania prelegenci:

  • Michał Grygoruk – ratownik medyczny z Wielkiej Brytanii (North East Ambulance Service – Durham). Doświadczenie zdobywał w WSRM w Łodzi, ale także w Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratach Arabskich (National Ambulance UAE).
  • Shadley Abrahams – ratownik medyczny z RPA (Metro Ambulance and Rescue). Pracował w Emiratach Arabskich, w Arabii Saudyjskiej i Iraku, a także w Szkocji jako instruktor dla załogi pracującej na Morzu Północnym na platformach wiertniczych. Posiada doświadczenie w ratownictwie specjalistycznym.

– praktycy pracujący w każdym z tych systemów – przedstawili kluczowe elementy organizacyjne, standardy szkoleń oraz wyzwania, z jakimi mierzą się ich służby ratunkowe. Poruszone zostały m.in. tematy:

  • roli NHS w brytyjskim modelu prehospitalnym,
  • działania ratowników w ekstremalnych warunkach klimatycznych Bliskiego Wschodu,
  • wykorzystania nowoczesnych technologii i śmigłowców HEMS w ZEA,
  • a także funkcjonowania ratownictwa w warunkach społeczno-gospodarczych RPA.

Webinar dał uczestnikom unikalną możliwość spojrzenia na ratownictwo medyczne z perspektywy różnych kontynentów, kultur i zasobów. Spotkanie pokazało, że choć metody i systemy mogą się różnić, cel pozostaje wspólny – skuteczna pomoc w sytuacjach zagrożenia życia.