Katedra Fizjoterapii

ul. Techników 3, 85-801 Bydgoszcz

tel. 52 585-34-64
katfizjoter@cm.umk.pl

zdjęcie nagłówkowe

Studenckie Koło Naukowe – Sekcja Fizjoterapii Urogenitalnej

Cele funkcjonowania Sekcji Fizjoterapii Urogenitalnej Studenckiego Koła Naukowego Katedry Fizjoterapii (SFUSKNKF)

Nadrzędnym celem SFUSNKF jest umożliwienie studentowi rozwijania wiedzy i umiejętności praktycznych w zakresie  fizjoterapii urologiczno-ginekologiczno-proktologicznej.

Poszczególne cele SFUSNKF:

  1. Podnoszenie kompetencji studentów w zakresie komunikacji klinicznej w relacji fizjoterapeuta – lekarz, fizjoterapeuta – pacjent, fizjoterapeuta – pielęgniarka, fizjoterapeuta – psycholog, fizjoterapeuta – seksuolog oraz fizjoterapeuta – dietetyk.
  2. Wprowadzenie do aktualnych algorytmów procedur  fizjoterapeutycznych w zakresie urologii, ginekologii i proktologii.
  3. Prowadzenie badań dotyczących efektywności poszczególnych procedur i interwencji fizjoterapeutycznych.
  4. Rozpowszechnianie wśród społeczności lokalnej wiadomości w zakresie profilaktyki schorzeń dna miednicy oraz interwencji fizjoterapeutycznych w oparciu o EBM (Evidence Based Medicine)

Powyższe cele Studenckiego Koła Naukowego (SKN)  pozwalają na organizację i realizację aktualnych projektów o różnym charakterze w zależności od zainteresowań członków koła, co umożliwia  indywidualne kształtowanie rozwoju naukowego.

Organizacja prac Sekcji Fizjoterapii Urogenitalnej Studenckiego Koła Naukowego Katedry Fizjoterapii (SFUSKNKF)

Praca w kole naukowym odbywać się będzie na zasadzie realizacji określonych  projektów, do których mogą być powołane zespoły zadaniowe z osobą odpowiedzialną na ich czele.

Aby zachować płynność w komunikacji ze Studenckim Towarzystwem Naukowym zostanie wybrana/-y przewodnicząca/-y koła.

Prace SKN koordynuje dr n. med. Katarzyna Strojek – adiunkt w Katedrze Fizjoterapii Collegium Medicum

Obszary działań Sekcji Fizjoterapii Urogenitalnej Studenckiego Koła Naukowego Katedry Fizjoterapii (SFUSKNKF)

Działania studentów SKN będą skupiały się na kilku obszarach (wiedza, umiejętności, praktyka, społeczeństwo, komunikacja,  badania naukowe) które umożliwią realizację celów SFUSKNKF:

  1. Obszar „Wiedza” obejmuje teoretyczne podstawy zagadnień niezbędnych w pracy fizjoterapeuty. Kompetencje członków SKN będą realizowane poprzez seminaria, prowadzone przez opiekuna koła lub praktyków z zakresie fizjoterapii (poszerzanie zagadnień klinicznych, analizę przypadków klinicznych, opis interwencji fizjoterapeutycznych). Ważnym aspektem jest motywowanie członków SKN do poszerzenia i zdobywania nowej wiedzy medycznej w procesie samokształcenia.
  2. Obszar „Umiejętności” obejmuje praktyczny aspekt wykonywania poszczególnych interwencji fizjoterapeutycznych. Członkowie SKN będą podnosić swoje kwalifikacje poprzez uczestniczenie w warsztatach wewnętrznych realizowanych przez opiekuna koła oraz praktyków z zakresie fizjoterapii. Tematyka poszczególnych warsztatów w zakresie wykonywania procedur fizjoterapeutycznych, algorytmów postępowania fizjoterapeutycznego zgodnych z EBM będzie uzależniona od ustalonych potrzeb członków koła.
  3. Obszar „Praktyka” obejmuje aktywne uczestniczenie w scenariuszach klinicznych (członek koła wciela się w rolę pacjenta) przygotowanych przez opiekuna koła oraz samodzielne przygotowanie określonych treści merytorycznych. Podsumowanie realizacji algorytmu postępowania fizjoterapeutycznego jest podstawową umiejętnością w przyszłej pracy w zawodzie fizjoterapeuty. Wcielanie się członków koła w rolę pacjenta (trening aktorski) rozwija zdolność odczuwania empatii.
  4. Obszar „Społeczeństwo” obejmuje działalność członków koła na rzecz uczelni oraz społeczności lokalnej, podejmuje inicjatywy współpracy z instytucjami publicznymi, np. szpitalami, specjalistycznymi poradniami, szkołami rodzenia, Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną, liceami, klubami sportowymi itd. Koło naukowe współpracuje z innymi ośrodkami zajmującymi się tematyką schorzeń dna miednicy w Polsce, aby poznawać różne standardy prowadzenia pacjentów z dysfunkcją dna miednicy.

Działalność na rzecz promocji zdrowia i interwencji fizjoterapeutycznych dedykowanych określonym grupom pacjentów jest realizowana poprzez m.in.:

doroczne uniwersyteckie działania promocyjne – MEDICALIA, MEDYCZNA ŚRODA, BYDGOSKI FESTIWAL NAUKI

spotkania lokalne – PREZENTACJE I SZKOLENIA DLA POŁOŻNYCH I PIELĘGNIAREK.

  1. Obszar „Komunikacja” obejmuje każdy etap pracy w SFUSKNKF, członkowie koła mogą trenować komunikację medyczną podczas pracy na seminariach, warsztatach oraz podczas realizacji różnych projektów.
  2. Obszar „Badania naukowe” obejmuje szeroko rozumianą działalnością naukowo-badawczą.  Prowadzenie badań naukowych obejmuje tematykę fizjoterapii i jej wykorzystanie w praktyce pod postacią określonych interwencji fizjoterapeutycznych oraz określonych zaleceń. Członkowie koła biernie i czynnie  uczestniczą w konferencjach naukowych, prezentując wyniki badań, publikują wyniki badań w artykułach w czasopismach naukowych.

 

 

 

Sekcja Fizjoterapii Urologicznej Studenckiego Koła Naukowego Katedry Fizjoterapii (SFUSKNKF)
Sekcja Fizjoterapii Urogenitalnej Studenckiego Koła Naukowego Katedry Fizjoterapii (SFUSKNKF)

 


W dniu 21.11.2023r.  odbyły się kolejne warsztaty dla studentów SKN, temat aktualnego spotkania: Zastosowanie terapii manualnej w integracji blizny z powięzią. Uczestniczki  miały możliwość obserwowania pracy technikami metody ScarWork  u pacjentki z rozległymi bliznami pooparzeniowymi w obrębie klatki piersiowej. Uzyskane informacje oraz baczna obserwacja pracy manualnej pozwoliły wzbogacić warsztat pracy przyszłych fizjoterapeutek. Planujemy w bliskiej przyszłości zrealizować warsztat w zakresie zastosowania terapii manualnej u pacjentek z blizną po cięciu cesarskim.


W dniu 05.06 odbył się warsztat w ramach projektu „Budowlanka buduje zdrowie” pt. Zdrowa miednica – jak się zaprzyjaźnić z mięśniami dna miednicy? Tym razem spotkanie skierowane było dla uczniów.  Spotkanie składało się z części teoretycznej oraz praktycznej. Uzyskane informacje pozwoliły rozwiać wątpliwości dotyczące funkcji oraz znaczenia mięśni dna miednicy. Udział w ćwiczeniach był dobrą praktyką, jak rozluźniać i wzmacniać ważne dla naszego zdrowia i dobrej jakości życia mięśnie. Poza tym była to świetna okazja do integracji oraz wspólnej zabawy.

warsztat w ramach projektu „Budowlanka buduje zdrowie” pt. Zdrowa miednica – jak się zaprzyjaźnić z mięśniami dna miednicy warsztat w ramach projektu „Budowlanka buduje zdrowie” pt. Zdrowa miednica – jak się zaprzyjaźnić z mięśniami dna miednicy warsztat w ramach projektu „Budowlanka buduje zdrowie” pt. Zdrowa miednica – jak się zaprzyjaźnić z mięśniami dna miednicy warsztat w ramach projektu „Budowlanka buduje zdrowie” pt. Zdrowa miednica – jak się zaprzyjaźnić z mięśniami dna miednicy warsztat w ramach projektu „Budowlanka buduje zdrowie” pt. Zdrowa miednica – jak się zaprzyjaźnić z mięśniami dna miednicy warsztat w ramach projektu „Budowlanka buduje zdrowie” pt. Zdrowa miednica – jak się zaprzyjaźnić z mięśniami dna miednicy warsztat w ramach projektu „Budowlanka buduje zdrowie” pt. Zdrowa miednica – jak się zaprzyjaźnić z mięśniami dna miednicy

 

W dniu 30.05.2023 odbyły się kolejne warsztaty dla studentów SKN, temat aktualnego spotkania „Zastosowanie kinesiotapingu w fizjoterapii uroginekologicznej” .  Uczestniczki  miały możliwość zapoznania się oraz samodzielnego wykonywania poszczególnych aplikacji (limfatycznej, powięziowej, stabilizującej) w przypadku np. rozejścia kresy białej, dolegliwości bólowych kręgosłupa odcinek L-S, niestabilności stawów krzyżowo-biodrowych,  obrzęku kończyn dolnych.

 

W dniu 22.05.2023r. studentki SKN – Sekcja Fizjoterapii Urogenitalnej wzięły udział w V Gali Kół Naukowych i Targach Kół Naukowych CM UMK.  W tym czasie promowały wiedzę  i umiejętności praktyczne  w zakresie  fizjoterapii urologiczno-ginekologiczno-proktologicznej. Zachęcały uczestników spotkania do podejmowania regularnej aktywności fizycznej oraz prowadzenia zdrowego stylu życia. Owocem gali i targów było nawiązanie kontaktów z innymi kołami w zakresie przyszłej współpracy i realizacji ciekawych i wspólnych projektów.

Zastosowanie kinesiotapingu w fizjoterapii uroginekologicznej Zastosowanie kinesiotapingu w fizjoterapii uroginekologicznej Zastosowanie kinesiotapingu w fizjoterapii uroginekologicznej Zastosowanie kinesiotapingu w fizjoterapii uroginekologicznej Zastosowanie kinesiotapingu w fizjoterapii uroginekologicznej

 

W dniu 04.04.2023r. studentki  SKN – Sekcja fizjoterapii urogenitalnej poprowadziły warsztat dla nauczycieli pt. Zdrowa miednica – jak się zaprzyjaźnić z mięśniami dna miednicy?
Warsztat odbył się w ramach projektu „Budowlanka buduje zdrowie”.  Spotkanie składało się z części teoretycznej oraz praktycznej. Uzyskane informacje pozwoliły rozwiać wątpliwości dotyczące funkcji oraz znaczenia mięśni dna miednicy. Udział w ćwiczeniach był dobrą praktyką, jak rozluźniać i wzmacniać ważne dla naszego zdrowia i dobrej jakości życia mięśnie. Poza tym była to świetna okazja do integracji oraz wspólnej zabawy.

warsztat dla nauczycieli pt. Zdrowa miednica – jak się zaprzyjaźnić z mięśniami dna miednicy warsztat dla nauczycieli pt. Zdrowa miednica – jak się zaprzyjaźnić z mięśniami dna miednicy warsztat dla nauczycieli pt. Zdrowa miednica – jak się zaprzyjaźnić z mięśniami dna miednicy warsztat dla nauczycieli pt. Zdrowa miednica – jak się zaprzyjaźnić z mięśniami dna miednicy warsztat dla nauczycieli pt. Zdrowa miednica – jak się zaprzyjaźnić z mięśniami dna miednicy

 


MOSTY ZAMIAST MURÓW – OSWOIĆ NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ

09.03.2023r. z inicjatywy Pani psycholog Zespołu Szkół Budowlanych
dr Kingi Sobieralskiej – Michalak odbyło się spotkanie z Kasią, młodą kobietą,
która w 2018 roku miała rozległy wylew, w konsekwencji którego nastąpiło porażenie czterokończynowe. Kasia z osoby zdrowej, niezależnej stała się całkowicie zależna
od innych. W spotkaniu uczestniczyły studentki ze Studenckiego Koła Naukowego – Sekcji Fizjoterapii Urogenitalnej, Katedry Fizjoterapii CM,. pod kierunkiem
Pani dr Katarzyny Strojek.

Niepełnosprawność ruchowa najczęściej wiąże się z poruszaniem się na wózku. Z powodu barier architektonicznych funkcjonowanie w życiu społecznym jest prawdziwym wyzwaniem przede wszystkim ze względu na wysokie krawężniki, nierówne chodniki, schody itp. Największe przeszkody
to nie te, których nie może pokonać wózek, ale te, które wynikają z niezrozumienia, braku otwartości drugiego człowieka.

Projekt łączy dwa pokolenia – nastolatków Zespołu Szkół Budowlanych, którzy uczą się jak budować, konstruować, obliczać ilość materiału, aby wykonać remont,
z pokoleniem studentów fizjoterapii Collegium Medicum, którzy za chwilę będą współuczestniczyć w procesie powrotu do zdrowia, sprawności po ciężkiej chorobie.

Celem projektu jest przełamywanie barier wewnętrznych, związanych
ze strachem, brakiem wiedzy i zrozumienia ludzkich dysfunkcji, wynikających
z poważnych chorób. Bardzo ważne jest zwiększenie świadomości młodych ludzi odnośnie ograniczeń osób z niepełnosprawnością, by dzięki temu w przyszłości było mniej barier architektonicznych, więcej zrozumienia i empatii w procesie rehabilitacji,
i to co najważniejsze, aby przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu.

Studenckie Koło Naukowe – Sekcja Fizjoterapii Urogenitalnej, psycholog Zespołu Szkół Budowlanych dr Kingi Sobieralskiej – Michalak podczas spotkania z Kasią. Studenckie Koło Naukowe – Sekcja Fizjoterapii Urogenitalnej, psycholog Zespołu Szkół Budowlanych dr Kingi Sobieralskiej – Michalak podczas spotkania z Kasią. Studenckie Koło Naukowe – Sekcja Fizjoterapii Urogenitalnej, psycholog Zespołu Szkół Budowlanych dr Kingi Sobieralskiej – Michalak podczas spotkania z Kasią.

 


27 lutego 2023 roku odbyło się spotkanie integracyjne  pt. Fakty i mity wokół miednicy, które zostało zorganizowane przez SKN Sekcja Fizjoterapii Urogenitalnej oraz Zespół Szkół Budowlanych w Bydgoszczy.  Na spotkaniu uczniowie czwartej klasy  dowiedzieli  się podstawowych informacji o dysfunkcjach dna  miednicy, skonfrontowaliśmy  najpopularniejsze fakty i mity.  Spotkanie było okazją integracji środowiska  szkoły ponadpodstawowej ze środowiskiem akademickim. Było mnóstwo ciekawych pytań zadawanych przez uczniów, na które bardzo skrupulatnie odpowiadały studentki czwartego roku fizjoterapii: Natalia Koszykowska, Anna Kwasigroch, Julia Marchewka, Marta Szeszycka oraz Agata Wybult. Serdeczne gratulacje! Do zobaczenia na kolejnych warsztatach!

Studenckie Koło Naukowe - Sekcja Fizjoterapii Urogenitalnej Studenckie Koło Naukowe - Sekcja Fizjoterapii Urogenitalnej Studenckie Koło Naukowe - Sekcja Fizjoterapii Urogenitalnej Studenckie Koło Naukowe - Sekcja Fizjoterapii Urogenitalnej Studenckie Koło Naukowe - Sekcja Fizjoterapii Urogenitalnej Studenckie Koło Naukowe - Sekcja Fizjoterapii Urogenitalnej Studenckie Koło Naukowe - Sekcja Fizjoterapii Urogenitalnej

 

 


W dniu 13.01.2023r. zostało podpisanie Porozumienie o współpracy pomiędzy Studenckim Kołem Naukowym Sekcja Fizjoterapii Urogenitalnej, działającym przy Katedrze Fizjoterapii CM UMK, a Zespołem Szkół Budowlanych im. Jurija Gagarina z siedzibą w Bydgoszczy. Ideą współpracy jest upowszechnianie  wiedzy w zakresie dysfunkcji dna miednicy, profilaktyka zdrowotna oraz kształtowanie zdrowego stylu życia. W ramach współpracy ze środowiskiem  zostanie przeprowadzony cykl wykładów oraz warsztatów z zakresie poprawy świadomości dotyczącej roli ćwiczeń oddechowych, ćwiczeń mięśni dna miednicy oraz prawidłowej postawy ciała w zapobieganiu nietrzymania moczu (realizowaliśmy w tym zakresie projekty badawcze). Poruszaną tematyką będzie również wczesne rozpoznawanie raka prostaty u mężczyzn. Warsztaty będą również ukierunkowane na prawidłowy trening mięśni szkieletowych z uwzględnieniem profilaktyki rozejścia mięśnia prostego brzucha.

Porozumienie o współpracy pomiędzy Studenckim Kołem Naukowym Sekcja Fizjoterapii Urogenitalnej, działającym przy Katedrze Fizjoterapii CM UMK a Zespołem Szkół Budowlanych im. Jurija Gagarina z siedzibą w Bydgoszczy. Porozumienie o współpracy pomiędzy Studenckim Kołem Naukowym Sekcja Fizjoterapii Urogenitalnej, działającym przy Katedrze Fizjoterapii CM UMK a Zespołem Szkół Budowlanych im. Jurija Gagarina z siedzibą w Bydgoszczy.

 

 


21 października 2022 roku w ramach Bydgoskiego Festiwalu Nauki SKN – Sekcja Fizjoterapii Urogenitalnej zorganizowało warsztaty pt. Polinezyjski automasaż głowy i karku cudem relaksacji dla ciężarnej. Na spotkaniu uczestnicy  dowiedzieli  się podstawowych informacji o działaniu masażu oraz technikach redukujących wzmożone napięcie mięśniowe, często spowodowane nadmiernym stresem. Na warsztacie studentki SKN wykonały polinezyjski masaż głowy.

Warsztaty pt. Polinezyjski automasaż głowy i karku cudem relaksacji dla ciężarnej,Warsztaty pt. Polinezyjski automasaż głowy i karku cudem relaksacji dla ciężarnej,

 

Studenci z SKN - Sekcja Fizjoterapii Urogenitalnej

 

 


5 grudnia 2022 roku odbyło się spotkanie mikołajkowe pt. Fakty i mity wokół miednicy, które zostało zorganizowane przez SKN Sekcja Fizjoterapii Urogenitalnej. Na spotkaniu studenci dowiedzieli  się podstawowych informacji o dysfunkcjach dna  miednicy, skonfrontowaliśmy  najpopularniejsze fakty i mity.  Na spotkaniu studenci  nauczyli się technik  odciążających dno miednicy oraz i napinania  mięśni dna miednicy. Spotkanie było okazją integracji oraz wymiany wiedzy studentów kierunku lekarskiego oraz fizjoterapii.

Studenci podczas spotkania mikołajkowego w czapkach mikołajkowych Fakty i mity na temat mięśni dna miednicy, model miednicy z kregosłupem Studenci podczas spotkania mikołajkowego w czapkach mikołajkowych Ćwiczenia na piłce - ćwiczenia mięśni dna miednicy spotkanie mikołajkowe, model miednicy z kregosłupem